STAFF

Community Service Representatives
Name Title Phone
Jonathan Lewis Community Service Manager (907) 867-8303
George Hooper Jr. Community Service Manager (907) 652-6250
Deloras Lozano Community Service Manager (907) 557-5300
Dayna Nash Community Service Manager (907) 858-7566
Janet Erik Community Service Representative (907) 867-8303
Liana Pingayak Community Service Representative (907) 858-7566
Vacant Community Service Representative (907) 536-5301
Esther Fox Community Service Representative (907) 967-8338
Cheryl Smart Community Service Representative (907) 758-4330
Lawrence Hale Community Service Representative (907) 758-4330
Patrick Andrew Community Service Representative (907) 896-5080
Elizabeth David Community Service Representative (907) 557-5300
Adolph Lewis Community Service Representative (907) 588-8250
Beatrice Olrun-Kiokun Community Service Representative (907) 827-8138
Kristina Nelson Community Service Representative (907) 589-2300
Laura Evan Community Service Representative (907) 737-7016
Lisa Charles Community Service Representative (907) 237-2310
Katie Anthony Community Service Representative (907) 647-6252
Nastasia Larson Community Service Representative (907) 737-7099
Mary Hill Community Service Representative (907) 556-8301
Herschel Sundown Community Service Representative (907) 558-5300
Priscilla Jimmie Community Service Representative (907) 558-5300
Xavier Tulik Community Service Representative (907) 427-7300
Robert Enoch Community Service Representative (907) 256-2200
Marjorie Post Community Service Representative (907) 652-6250
Charlotte Nayagak P/T Community Service Representative (907) 858-7566
Robin Echuck P/T Community Service Representative (907) 967-8338
Lavinna Wilson P/T Community Service Representative (907) 758-4330
Shannon Fox P/T Community Service Representative (907) 896-5080
Raelene Evon P/T Community Service Representative (907) 557-5300
Shannon Lewis P/T Community Service Representative (907) 588-8250
Ashley Brankovic P/T Community Service Representative (907) 827-8138
Faina Ayagalria P/T Community Service Representative (907) 589-2300
Georgianne Stevven P/T Community Service Representative (907) 737-7016
Megan John P/T Community Service Representative (907) 237-2310
Annmarie Mattias P/T Community Service Representative (907) 647-6252
Priscilla John P/T Community Service Representative (907) 737-7099
Emma Guest P/T Community Service Representative (907) 556-8301
Cynthia Beebe P/T Community Service Representative (907) 556-8301
Dora Charlie P/T Community Service Representative (907) 558-5300
Rose Julius P/T Community Service Representative (907) 427-7300
Barbara Sipary P/T Community Service Representative (907) 427-7300
Carlotta Evan P/T Community Service Representative (907) 256-2200
Darlene Enoch P/T Community Service Representative (907) 256-2200
Mechanic/Welders
Name Title Phone
George Smith M/W Regional Manager (907) 558-5300
Theodore Brown M/W Regional Manager (907) 536-5301
Jimmie Larson Mechanic/Welder (907) 867-8301
Norman Pingayak Mechanic/Welder (907) 858-7564
Jackie Petluska Mechanic/Welder (907) 536-5301
Adolph Ouya Mechanic/Welder (907) 967-8334
Paul Joe Jr. Mechanic/Welder (907) 758-4148
Eric Dock Mechanic/Welder (907) 896-8082
Joe Joseph Jr. Mechanic/Welder (907) 557-5302
Herman Beaver Mechanic/Welder (907) 588-8253
George King Jr. Mechanic/Welder (907) 827-8039
David Ayagalria Mechanic/Welder (907) 589-2302
Andruska Carl Mechanic/Welder (907) 237-2310
Isadore Anthony Mechanic/Welder (907) 647-6254
Thomas Brown Mechanic/Welder (907) 556-8550
Jacob Rivers Mechanic/Welder (907) 558-5523
Thomas Julius Mechanic/Welder (907) 427-7209
Edward Enoch Mechanic/Welder (907) 256-2200
Harry Lincoln Mechanic/Welder (907) 652-6253
Anchorage
Name Title Phone
Morgen Crow Executive Director
Angie Pinsonneault Director of Business Development (907) 278-5151
Shanna Paxton Director of Operations (907) 644-6507
Bob Marquez Products/Service Manager (907) 644-6550
Lenore Kairaiuak Executive Administrator (907) 644-6555
Dawson Hoover Communications and Community Benefits Manager (907) 644-6517
Marlene Minnette Programs Specialist (907) 644-6537
Florence Kargi Communications Specialist (907) 644-6530
Katherine Ellanak Programs Assistant (907) 644-6567
Marione Evan Administrative Assistant (907) 644-6501
Melanie Ivanoff Administrative Assistant (907) 278-5151
Kimberly Slifer Hiring/Recruiting Supervisor (907) 644-6538
Andrew Heater Safety Manager (907) 644-6503
Linda Troutman Benefits Administrator (907) 644-6510
Carolyn George HR Assistant (907) 644-6518
Floretta Nanalook HR Assistant (907) 644-6575
Nick Souza CVS General Manager (907) 644-6535
Danielle Zeedar Fisheries and Logistics Supervisor (907) 644-6546
Timothy Sherman Fisheries Coordinator (907) 644-6509
Lex Sargento Purchasing Manager (907) 644-6514
Leah Middleton Purchasing Assistant (907) 644-6542
Makayla Asi Purchasing Assistant (907) 644-6504
Troy Wilkinson Quota Manager (907) 644-6576
Charlotte Kair Controller (907) 644-6531
Fariba Strandberg Assistant Controller (907) 644-6553
Ariel Castillo General Ledger Staff Accountant (907) 644-6533
Desiree Kamuyu AP/Cash Manager (907) 644-6520
Mandy Ramsay Manager of Special Projects and Payroll (907) 644-6569
Ann Johnson AP Specialist (907) 644-6559
Janice Hubbard AP Specialist (907) 644-6523
Paul Parka AP Specialist (907) 644-6511
Kathy Johnson AP Specialist (907) 644-6521
Laurie Bruce Payroll Specialist II (907) 644-6566
Ledwina Beaver Payroll Specialist (907) 644-6570
Freda Beaver Payroll Technician (907) 644-6539
Steven Williams Fisheries Cost Accountant (907) 644-6577
Lina Dupont Payroll and Special Projects GL Accountant (907) 644-6558
Sophie Gentz Fisheries Accounting Specialist (907) 644-6534
Eric Deakin IT Manager (907) 644-6548
Peter Speaks Network Administrator (907) 644-6528
Albert Beaver III Technology Support Specialist (907) 644-6525
Chad Shavings Facility Maintenance (907) 644-6574
Jerod Park Expeditor (907) 644-6540